Zero waste kustība
Cilvēkiem nav problēmu zināt savas tiesības, jo tas cilvēkiem ir ļoti izdevīgi. Protams, ir daudz situācijas, kad tiešām svarīgi zināt savas tiesības. Tomēr bieži vien cilvēkiem ir problēmas ar savu pienākumu apzināšanu. Šajā reizē pievērsīsimies zero waste jeb bezatkritumu sistēmas aplūkošanai. Tas ir dzīvesveids par labu labākai dzīvei un tas vairs nav pienākums, bet cilvēces vitāla izdzīvošana.
Kas ir zero waste kustība?
Bezatkritumu dzīvesveids mudina pārveidot resursu dzīves ciklus tā, lai visi produkti tiktu izmantoti atkārtoti. Tas ir mērķis, lai atkritumu tvertne netiktu nosūtīta uz poligoniem, atkritumu sadedzināšanas iekārtām vai okeāniem, jūrām. Pašlaik tikai 9% plastmasas tiek pārstrādāti. Starptautiskās bezatkritumu alianses pieņemtā definīcija ir šāda:
Bezatkritumi: visu resursu saglabāšana, atbildīgi ražojot, patērējot, atkārtoti izmantojot un reģenerējot visus produktus, iesaiņojumu un materiālus, tos nededzinot un bez izplūdēm zemē, ūdenī vai gaisā, kas apdraud vidi vai cilvēku veselību.
Bezatkritumi attiecas uz atkritumu rašanās novēršanu pretstatā atkritumu apsaimniekošanai. Tā ir vesela sistēmu pieeja, kuras mērķis ir masveidā mainīt materiālu plūsmu sabiedrībā, kā rezultātā netiek izšķērdēti atkritumi. Tie ir kas vairāk nekā atkritumu likvidēšana, tos pārstrādājot un atkārtoti izmantojot, tas koncentrējas uz ražošanas un izplatīšanas sistēmu pārstrukturēšanu, lai samazinātu atkritumus. Zero waste drīzāk ir mērķis vai ideāls, nevis grūts mērķis.
Piemēri
Pienu var piegādāt daudzos veidos. Viena no tradicionālajām formām bija atkārtoti lietojamas stikla pudeles ar atkārtotu lietošanu, kuras bieži piegādā piensaimnieks. Kaut arī kaut kas no tā turpinās, pēdējā laikā biežāk sastopamas citas iespējas. Vienvirziena kartona kartona kārbas ar divpusēju pārsegu un aseptiskas kartona kastes. Vienā virzienā pārstrādājamas stikla pudeles, vienvirziena piena maisiņi un cita veida iepakojumi. Katrai sistēmai ir dažas priekšrocības, un tai ir arī iespējamie trūkumi.
No zero waste rašanās viedokļa pudeļu atkārtota izmantošana ir izdevīga, jo materiālu izmantošana vienā braucienā var būt mazāka nekā citās sistēmās. Primārā izejviela (vai resurss) ir silīcija-smiltis, ko veido stiklā un pēc tam pudelē. Pudeli piepilda ar pienu un izplata patērētājam. Reversā loģistikas sistēma atdod pudeles tīrīšanai, pārbaudei, sanitizācijai un atkārtotai izmantošanai. Galu galā lieljaudas pudele nebūtu piemērota turpmākai lietošanai un tiktu pārstrādāta. Tiks samazināta atkritumu un poligonu izmantošana. Materiālie atkritumi galvenokārt ir mazgāšanas ūdens, mazgāšanas līdzeklis, transportēšana, siltums, pudeļu vāciņi utt. Lai arī patiesībā zero waste netiek sasniegta, dzīves cikla novērtējumu var izmantot, lai aprēķinātu atkritumus katrā cikla fāzē.
Tas īsumā būtu viss! Saudzējam dabu un sevi.